česky français

Popis etikety

Home » Zajímavosti o víně » Popis etikety

V zásadě je uvnitř Evropské unie stanoveno, co musí na etiketě být uvedeno. Čím více o víně víte, tím více také můžete z etikety vyčíst. Ale záruka na to , že Vám bude právě daný obsah chutnat, nemůže na etiketě být zaručen nikdy. Proto je neustále nutné počítat s překvapením. Právě jen tento malý kousek papíru spolurozhoduje,  zda se Vám víno bude zamlouvat, jestli ho budete chtít ochutnat nebo ne.

Vnější úprava etikety Vás naladí na víno. Za úkol má na straně jedné informovat konzumenty a na straně druhé lákat ke koupi, což je důležité hlavně pro producenty vína.

Mnohé láhve nesou až tři etikety. Hlavní etiketu na čelní straně, která udává informaci o názvu, výrobci, odrůdě, stáčení, kvalitě, objemu, obsahu alkoholu, mnohdy se udává ročník na etiketě na hrdle láhve, zde je také místo pro záruční pečeť. U některých vín se na zadní stranu láhve přidává zadní etiketa, která doplňuje informace z přední strany jako např.: o směru chuti, vůni, doporučené teplotě servírování, popřípadě  pro gurmánský zážitek doporučuje i správně vybrané pokrmy.
Ukážeme  a vysvětlíme Vám, co jednotlivé údaje na etiketě znamenají:

 

etiketa

© 2012 Vins-France s.r.o - Specializovaný dovozce francouzských vín

Příhlásit se